Z  okazji 30. rocznicy poświęcenia naszego kościoła serdecznie zapraszamy na koncert organowy Bartosza Patryka Rzymana, który odbędzie się 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP po wieczornej Eucharystii.
BARTOSZ PATRYK RZYMAN
 
Ukończył  Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów dr hab Piotra Rojka. Uczestniczył również w mistrzowskich kursach interpretacji organowej w kraju i za jego granicami. Dużo koncertuje w Polsce i w Europie , mimo młodego wieku zagrał już ponad 450 koncertów, w tym na wielu Festiwalach Muzyki Organowej, m.in. w kraju na Jasnej Górze, w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Kazimierzu, Sandomierzu, Lublinie, Jędrzejowie, Łańcucie i wielu innych. Ma w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe, m.in. płyta wyróżniona przez warszawskich krytyków muzycznych – „Marian Sawa Organ Works V” wydana w 2011 roku w  Acte Prealable (AP0250) czy płyta „Przez wszystko do mnie przemawiałeś Panie!” wydana w 2018 roku przez Paweł Ożga Studio, która również otrzymała bardzo pozytywne opinie. Artysta ceniony jest za interpretacje współczesnej muzyki organowej. Wielu kompozytorów dedykuje mu swoje utwory, m.in.prof. Leszek Wisłocki, Konstancja Kochaniec, czy Tomislav Ante Vodacović. Bartosz Patryk Rzyman dokonał także prawykonań dzieł wybitnego polskiego kompozytora Mariana Sawy oraz Jean Pierre Leguay (polskie prawykonanie „19 Preludes” w kościele św.Jana Kantego w Krakowie). Artysta został także uhonorowany wyróżnieniami za swoje muzyczne dokonania na niwie kultury chrześcijańskiej. Od 2011 roku Bartosz Patryk Rzyman należy do Towarzystwa im.Mariana Sawy w Skierdach, pod Warszawą.
 
Bartosz Patryk Rzyman przedstawia siebie od jak najlep­szych stron. Jest bardzo spraw­nym manualnie wykonawcą, o nienagannej, wręcz błyskotliwej technice gry, muzykalnym, po­trafiącym dobrze wyczuć klimat wyrazowy utworów, co znajduje odzwierciedlenie w odpowiednio dobranej registracji, tempie i artykulacji.”
                                                                                 Marcin Tadeusz Łukaszewski, Muzyka21, 2012
 
” Tego pewnego siebie, charyzmatycznego i bezkompromisowego artystę miałem przyjemność posłuchać dwukrotnie na żywo. Pierwszy raz na Clarus Mons w Częstochowie (2013), drugi – w Rzymskokatolickiej Parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach (2015)….Trzy wymienione wyżej cechy określają przede wszystkim wysoki stopień dojrzałości artystycznej organisty. A tej nie można odmówić pełnym finezji i polotu wypowiedziom muzycznym z jego ostatniego albumu Przez wszystko do mnie przemawiałeś – Panie!
 
                                                                                 Tomasz Ostafiński, www.artrock.pl, 2018

 Bartosza Patryka Rzyman … z repertuaru swojego ulubionego twórcy (przyp.Mariana Sawy) wybrał znakomite dwa dzieła – był to trzyczęściowy „Oremus” i identycznie podzielona „Fantazja Pastoralna”. Potężne, katedralne brzmienia wypełniły powietrze, które było jeszcze w przeciwieństwie do kaplicy obok, w której rozpoczynał się Akatyst, wolne od kadzidła, lecz niewyjałowione z porywów oryginalnej narracji. Ku mojemu zdumieniu, wprost fenomenalnie zabrzmiała wykonana na żywo Litania do Matki Bożej (2012), autorstwa urodzonej w 1976 roku Konstancji Kochaniec. Furkot organów w najgłośniejszych momentach dowodził wielkiej ekspresji, z jaką błagalny utwór polskiej kompozytorki został wykonany, niemal obracając w perzynę wapienne podwaliny bazyliki.

 
                                                               Jasnogórskie Wieczory Organowe, Tomasz Ostafiński, 2013
 
 
—————————————————————————————————————
 
Program koncertu
 
BARTOSZ PATRYK RZYMAN – organy
 
1.Marian Sawa (1937-2005) – Preludium „Wesel się Królowo miła” (2003)
2.Jan Janca (1933) – Fantasie „Salve Regina” (2008)
3.Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fuga „Durch Adam`s Fall ist ganz verderbt” BWV 705
4.Johann Sebastian Bach – Fuga „Ich hab` mein Sach Gott heimgestellt” BWV 707
5.Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784) – Fuga d-moll (1778)
6.Wilhelm Friedemann Bach – „Nun komm der Heiden Heiland”
7.Carl Phillipp Emanuel Bach (1714-1784) – Sonate F-dur Wq.70.3. (Allegro-Largo-Allegretto) (1758)
8. Jan Janca – Intrada (2008)
 
Promocja płyt Bartosza Patryka Rzymana:  1.Album „Magnifique Croisiere”/”Cudowny Rejs” (2019, wyd.P.Ożga Studio) i 2. Album „Przez wszystko do mnie przemawiałeś Panie” (2018,wyd.P.Ożga Studio)