Wszyscy wiemy, że od 28 grudnia do 1 stycznia nasze miasto gościć będzie przybyłych z różnych stron Pielgrzymów biorących udział w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wielkim Darem dla Wrocławia, Polski, Europy, całego świata, wreszcie dla każdego z nas jest to Modlitewne Zgromadzenie?

 

foto: www.misyjne.pl

Na kilka godzin przed swoją męką, w przepełnioną miłością Noc Eucharystii i Ogrójca, Jezus błagał: „aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.” (J 17, 21) JEDNO! Właśnie… Brat Roger, szwajcarski teolog, ewangelicki duchowny, bardzo poważnie traktował tę modlitwę Pana, dlatego w roku 1940 założył we francuskiej Burgundii Wspólnotę, opowiadającą się za ideą ekumenizmu i pojednania między podzielonymi kościołami chrześcijańskimi. 

W czasie wojny Wspólnota udzielała schronienia uciekinierom politycznym, okolicznym sierotom i Żydom, a później również opiekowała się niemieckimi jeńcami wojennymi. Podobnie jak Matka Teresa z Kalkuty brat Roger i jego współbracia nie pytali potrzebujących o ich wiarę i poglądy. Po prostu pomagali! Wspólnota rozrastała się, a jej „światło świeciło przed ludźmi, aby ludzie chwalili Ojca, który jest w niebie.” (por. Mt 5,16)

foto: www.religionenlibertad com

Chociaż Brat Roger nie przeszedł na katolicyzm, pozostając protestantem należącym do Kościoła ewangelicko – reformowanego, przyjmował Komunię św., akcentował rolę Maryi, a w Papieżu widział „pasterza jedności.” W obecności Jana Pawła II wyznał: „Znalazłem moją chrześcijańską tożsamość jednając w sobie samym wiarę mego pochodzenia z tajemnicą wiary katolickiej, nie zrywając z nikim komunii”. 

Działalności Wspólnoty nie przerwało zabójstwo Brata Rogera. Corocznie, na przełomie starego i nowego roku, zrzeszająca 15 000 młodych ludzi ze wszystkich kontynentów,  Wspólnota Taizé organizuje w jednym z europejskich miast modlitewne spotkania ekumeniczne nazywane „Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię”. Wrocław ma zaszczyt i szczęście gościć Pielgrzymów po raz trzeci. O godzinie 23:00, w sylwestrową noc, zjednoczeni na wspólnej modlitwie Młodzi modlą się o pokój na świecie. Chwilę później, witany fajerwerkami, rozpoczyna się Nowy Rok, a jednocześnie Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Do rana trwa zabawa sylwestrowa zwana „Świętem Narodów”. Wszyscy stanowią JEDNO. Znowu wybrzmiewa radosne anielskie: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. (Łk 2, 14)    


foto: www.taize.fr

 

Teresa Staszewska