Sprawozdanie wizytacyjne od 30 czerwca 2015r. do 16 listopada 2017r.
w związku z wizytacją kanoniczną w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia przeprowadzonej przez ks. biskupa Andrzeja Siemieniewskiego dnia 16 listopada 2017 r.
Ostatnią Wizytację Kanoniczną parafii przeprowadził 10 kwietnia 2011r. Ksiądz Biskup Edward Janiak. Funkcję proboszcza pełnił w tym czasie Ks. Kanonik mgr Czesław Przerada.
Proboszczem parafii od 30 czerwca 2015r. jest Ksiądz Prałat dr Jan Adamarczuk. W pracy duszpasterskiej pomaga wikariusz ̶  Ksiądz mgr Krzysztof Głuszko.
Kościelnym jest p. Wiesław Wasilewski, a organistą od ostatniego wtorku p. Jerzy Płonka. Wcześniej tę funkcję pełnił p. Wojciech Mazur, który przeszedł do Kościoła Garnizonowego. Przygotowywaniem posiłków na plebanii zajmuje się p. Maria Faraniec.
Nadzwyczajnymi Szafarzami Eucharystii są: p. Wiesław Wasilewski; p. Czesław Bluj; p. Adam Jażdżyk.
Na terenie parafii według Urzędu Statystycznego zameldowanych jest 5993 osoby. Podczas ostatniego liczenia w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 949 osób. Trzeba jednak zauważyć, że są niedziele, kiedy wiernych jest więcej, na przykład w tym roku w Niedzielę Palmową było o 430 osób więcej. Podczas ostatniej wizyty duszpasterskiej 1303 rodziny przyjęły księdza po kolędzie. W tym czasie duszpasterze mogli spotkać się z około 3 tys. osób.
Część wspólnoty to wierzący i ofiarni katolicy, utrzymujący parafię i troszczący się o wygląd kościoła. Jednak część ludzi, która mieszka na tym terenie nie uczestniczy w Eucharystii a z parafią ma kontakt bardzo sporadyczny. Ponadto na terenie parafii mieszka dużo studentów i ludzi młodych, którzy na weekend wyjeżdżają do domów rodzinnych w różnych częściach Polski. Często też proszą o pozwolenie na sakramenty poza parafią.
W niedzielę i święta Msze św. w kościele parafialnym sprawowane są o godz. 800, 930, 1100, 1230 i 1800, w dni powszednie o 800 i 1800, w soboty o 900 i 1800 oraz w każdy piątek o godz. 1500 z Koronką do Miłosierdzia Bożego.
W minionym roku do tej pory w parafii odnotowano w księgach parafialnych 42 chrzty, 4 zawarte małżeństwa, 33 pogrzeby.
Odprawiane są nabożeństwa, jakie wypracowała tradycja polska: Nabożeństwa majowe, czerwcowe, różańcowe, fatimskie, w soboty ku czci Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, do Świętego Jana Pawła II w każdy czwartek, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, I Piątki miesiąca, zmiana Tajemnic Różańca, adoracja Najświętszego Sakramentu w I niedziele miesiąca, Roraty. Najliczniej wierni uczestniczą w Nabożeństwach Pasyjnych i Fatimskich. Na Nabożeństwa Fatimskie każdego miesiąca zapraszamy szczególnie rodziny, u których w ostatnim czasie peregrynowała figura Matki Bożej. Dzieci podczas nabożeństw zbierają pamiątkowe obrazki, a na zakończenie najczęściej uczestniczący dostają nagrody.
W ciągu dwóch ostatnich lat wprowadzono comiesięczne Modlitwy Uwielbienia z prośbą o uzdrowienie duszy i ciała. Systematycznie trzy razy do roku odbywają się Dni Skupienia dla Kobiet. Odbyło się Seminarium Odnowy Wiary z nauczaniem Ks. prof. Mariusza Rosika. Zostały wprowadzone przez Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego relikwie Świętego Jana Pawła II oraz Świętego Ojca Pio.
Rekolekcje parafialne organizowane są w Adwencie i w Wielkim Poście. Ze względu na liczną obecność wiernych na Mszach św. rekolekcje adwentowe rozpoczynają się w czwartek i kończą w IV Niedzielę Adwentu (w tym roku w III). Rekolekcje wielkopostne rozpoczynają się w czwartek i kończą w Niedzielę Palmową. Najbliższe rekolekcje adwentowe będzie prowadził Ks. Biskup Antoni Dziemianko Ordynariusz Piński. W Zespole Szkół nr 14 odbywają się w Wielkim Poście rekolekcje szkolne.
Chrzest św. udzielany jest w trzecie niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 1230. Na prośbę rodziców również w soboty. Przygotowania rodziców i chrzestnych odbywają w sobotę poprzedzającą chrzest o godzinie 1900, a dla tych, którzy mają chrzest w sobotę katecheza przedchrzcielna jest prowadzona indywidualnie.
W bieżącym roku do I Komunii Świętej 14 maja przystąpiło 38 dzieci, natomiast obecnie w parafii przygotowuje się 61 dzieci. W związku z większą ilością dzieci i brakiem miejsca w kościele I Komunia jest podzielona w tym roku szkolnym na dwie grupy. W ramach pozaszkolnego przygotowania do I Komunii Świętej podejmowane są comiesięczne spotkania z dziećmi i ich rodzicami. Ponadto organizowane są spotkania z psychologiem, przedstawicielami wspólnot parafialnych, a w czasie rekolekcji
z ks. rekolekcjonistą. Dzieci uczestniczą w nabożeństwach różańcowych, Roratach i Drodze Krzyżowej. Przygotowanie prowadzi Ks. Jan korzystając z doświadczenia i pomocy p. Małgorzaty Janiak i studentki PWT Małgorzaty Maciak.
Sakrament Bierzmowania w bieżącym roku otrzymało 20 młodych ludzi. Aktualnie w parafii przygotowują się 43 osoby. Katechezy odbywają się raz w miesiącu, oprócz tego odbywają się indywidualne spotkania z księdzem Janem. Młodzież w każdą niedzielę uczestniczy we Mszy św. o godzinie 1800 i raz w miesiącu przystępuje do Spowiedzi Świętej oraz nabożeństwach różańcowych, Roratach i Drodze Krzyżowej. Młodzi ludzie są zaproszeni na Weekend Ewangelizacyjny i Modlitwę Uwielbienia. Planowane jest zorganizowanie w II semestrze Kursu ALPHA dla młodzieży i ich rodziców. Za przygotowanie do bierzmowania odpowiada Ks. Jan, a pomaga katechetka p. Marta Słaboń.
Przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa odbywa się 3 razy w roku. Kursy prowadzą księża i osoby świeckie. Osobą odpowiedzialną jest p. Marta Słaboń. Największe zagrożenie dla chrześcijańskiego życia rodziny w parafii to związki partnerskie i życie bez sakramentu małżeństwa oraz migracja za granicę za pracą. Od dwóch tygodni przy parafii działa Poradnia Rodzinna, w ramach, której można skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychoterapeutów oraz psychiatry.
Z sakramentu pojednania wierni mogą korzystać codziennie 15 minut przed poranną i pół godziny przed wieczorną Eucharystią, a w niedzielę podczas każdej Mszy św. W każdy I Piątek miesiąca ze spowiedzi można skorzystać od godziny 1700.
Osoby starsze i chore pozostające w domach są odwiedzane przez Duszpasterzy z comiesięczną posługą sakramentalną. Ks. Jan odwiedza chorych (23 osoby) w pierwsze piątki miesiąca, natomiast Ks. Krzysztof (15 osób) w pierwsze soboty miesiąca. W bieżącym roku w kościele Sakrament Chorych we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes 11 lutego przyjęło 67 osób. Sporadycznie Sakrament Chorych jest udzielany w domach po zaproszeniu przez wiernych.
Prowadzone jest duszpasterstwo ministrantów i lektorów, których w parafii jest 17. W każdy pierwszy czwartek miesiąca podejmowana jest modlitwa w intencji licznych i dobrych powołań kapłańskich
i zakonnych, działa Towarzystwo Przyjaciół Seminarium, do którego należą 32 osoby. Do parafii często przyjeżdżają alumni z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, którzy wykonują wszelkie dozwolone im zadania liturgiczne i duszpasterskie, dzięki czemu mogą obserwować kapłańskie życie z bliska oraz zdobywać doświadczenie. Co roku praktykę duszpasterską w parafii odbywa diakon. Obecnie w Seminarium Duchownych przebywa nasz parafianin, kleryk V roku Jakub Sadzyński. Przez ostatnie dwa lata przyjeżdżają neoprezbiterzy spoza naszej parafii, wychowankowie Ks. Jana odprawić swoje Msze prymicyjne. W 2016r. było czterech, a w 2017r. pięciu neoprezbiterów. Od powstania parafii dwóch naszych Parafian przyjęło święcenia kapłańskie; w 1992 roku Ojciec Dezyderiusz Jan Pol (pracuje na UKSW w Warszawie), a w 2006r. Ojciec Wawrzyniec Zbigniew Wojtyra, rektor seminarium Ojców Franciszkanów we Wrocławiu. Obaj należą do zakonu franciszkanów. Z naszej parafii pochodzi siostra Krzysztofa ze Zgromadzenia Sióstr Zawierzanek, która niedawno przyjęła śluby wieczyste i co roku odwiedza swoich rodziców. Na terenie parafii mieszkają rodzice Ks. Adama Loty.
W parafii działa Rada Parafialna składająca się z 23 osób. Działają różne grupy i wspólnoty: Liturgiczna Służba Ołtarza, Żywy Różaniec, Domowy Kościół (2 kręgi), Koło Biblijne, Parafialny Zespół Caritas, Akcja Katolicka, Klub Żon, Poradnia Rodzinna, redakcja czasopisma parafialnego U Pani Ostrobramskiej, Domowe Kręgi Biblijne, Dom Modlitwy, Stowarzyszenie Skautingu Europejskiego Zawisza – Skauci Europy, a w niedalekiej przyszłości mamy nadzieję Odnowa Charyzmatyczna.
W ramach duszpasterstwa charytatywnego w parafii działa Parafialny Zespół Caritas, przygotowuje
i rozdaje paczki przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Wraz z Akcją Katolicką przygotowuje Mikołaja dla setki dzieci.
Organizowane są pielgrzymki. Od 2015r. między innymi do: Ostrowa Lednickiego i Lichenia; Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic; Nowogródka i Wilna; Barda Śląskiego; Trzebnicy; Legnicy i Krzeszowa; Lichenia; Fatimy; na Jasną Górę oraz piesze pielgrzymki do Trzebnicy.
W parafii rozprowadzane są czasopisma: Gość Niedzielny (30 egz.), Niedziela (15 egz.), Mały Gość Niedzielny (30 egz.), Tęcza (15 egz.), Miłujcie się (20 egz.), Nowe Życie (60 egz.) się oraz czasopismo parafialne U Pani Ostrobramskiej (200 egz., numer specjalny raz do roku roznoszony do domów 1400 egz.).
Praca nad tworzeniem żywych wspólnot, zachęcenie do włączenia się w istniejące już grupy oraz rozbudowa świątyni – to najpilniejsze działania, które są aktualnie podejmowane i będą kontynuowane.

Na terenie parafii znajdują się: Przedszkole nr 14 KOWALIKI; Przedszkole Integracyjne nr 68; Gimnazjum Publiczne nr 39 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego; Gimnazjum Dwujęzyczne nr 49; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14 i Niepubliczna Szkoła Podstawowa PRO FUTURE. Katechezę w tych placówkach oświatowych prowadzi Ks. Krzysztof Głuszko, p. Marta Słaboń, Ks. Jacek Tomaszewski, Ks. Wojciech Zięba. Przy ulicy ks. Jana Długosza działa Niepubliczna Szkoła Podstawowa, w której zgodnie z obowiązującym tam statutem nie ma lekcji religii. Chętne dzieci uczęszczają na katechezy w naszej parafii. Do tej pory nie odbyła się jeszcze wizytacja katechetyczna związana z wizytacją kanoniczną.

Sprawy dotyczące własności parafii, działalności gospodarczej i z zakresu sztuki sakralnej zawierają protokoły wizytacji gospodarczej i sztuki sakralnej. Sprawozdanie z prac wykonanych w parafii od 30 czerwca 2015r. zostały przekazane w ramach wizytacji gospodarczej do Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.